Mit historyczny: Legenda o Nefrytowym Króliku

Jade Rabbit

Słodki, puszysty i biały Nefrytowy Królik nie jest zwykłym królikiem, gdyż Księżyc nazywa swoim domem. Znamy go z mistycznej, czarodziejskiej legendy ze Wschodu. Gdy nie jest zajęty wytwarzaniem eliksiru nieśmiertelności, dotrzymuje towarzystwa bogini Chang’e. Wiele legend opowiadających o pochodzeniu Święta Środka Jesieni, czy o Chang'e wydaje się być bardziej znanych, ale która historia skrywa tajemnicę puszystego towarzysz księżniczki?

We Wschodniej Azji Nefrytowy Królik jest szeroko znanym symbolem kulturowym, zaś legendy opowiadające o jego losach różnią się w zależności od kraju. Oto jak brzmi jedna z chińskich legend - starożytna buddyjska przypowieść.

Nefrytowy Cesarz przebrał się za biednego, umierającego z głodu, starego mężczyznę i błagał małpę, wydrę, szakala i królika o jałmużnę. Małpa zebrała owoce z drzew a wydra nałowiła w rzece ryb. Szakal ukradł komuś jaszczurkę i miskę kwaśnego mleka. Natomiast królik potrafił jedynie zbierać trawę. Wiedząc, że ludzie nie żywią się trawą, zdecydował się zaoferować starcowi swoje własne ciało i poświęcić się skacząc w ogień, który mężczyzna rozpalił chwilę wcześniej. Jednakże o dziwo królik nie spłonął. Stary mężczyzna w okamgnieniu przemienił się i ukazał swój prawdziwy wygląd. Nefrytowy Cesarz głęboko poruszony bezinteresownym poświęceniem królika wysłał go na Księżyc i przemienił w nieśmiertelnego Nefrytowego Królika.

Postać mistycznego Nefrytowego Królika pojawiła się po raz pierwszy w programie Shen Yun w 2014 roku, w tańcu pt. Małpi Król psuje szyki Nikczemnej Ropusze. Zanim na scenę wkroczył Małpi Król, do Księżycowego Pałacu zakradła się pewna ropucha. Skacząc po komnatach natrafiła na Nefrytowego Królika zajętego rozdrabnianiem w moździerzu ziół na magiczny eliksir.

Gdy zjawiła się Księżycowa Bogini Chang’e i wywołała Królika z jego komnaty, ropucha, która przez cały czas siedziała przyczajona w kącie, zmieniła swój kształt i przybrała wygląd Nefrytowego Królika. Następnie ukradła odrobinę eliksiru, by uleczyć skaleczoną nogę, a następnie uciekła, zabierając ze sobą tłuczek do rozdrabniania ziół, który miał jej służyć za broń. Gdy złośliwa, uzbrojona, nadzwyczajna ropucha powróciła na Ziemię, zaczęły się dziać szalone rzeczy. Na szczęście Małpi Król używając swojego nadprzyrodzonego wzroku przejrzał całą demoniczną maskaradę. Pokrzyżował ropusze plany i uratował sytuację, zwrócił magiczny tłuczek Nefrytowemu Królikowi i wszystko skończyło się pomyślnie.

* * *

Ludzie mawiają, że jeśli spojrzy się w górę i uważnie przyjrzy księżycowi, to ujrzy się Nefrytowego Królika, jak ubija tłuczkiem zioła w moździerzu. Oprócz słodkim, puszystym i białym zwierzątkiem, jest on symbolem bezinteresowności, oddania i bogobojności. Może dlatego mieszka na Księżycu, byśmy bez względu na to, gdzie akurat przebywamy, mieli skąd brać przykład prawości i bezinteresownego poświęcenia.

Następnym razem, gdy spojrzycie na księżyc, wspomnijcie Nefrytowego Królika, który do zaoferowania innym, nie miał nic prócz siebie samego.

Starożytne Chiny były ziemią, na której wspólnie żyli bogowie i śmiertelnicy, wspólnie tworzyli kulturę inspirowaną boskością. Tym sposobem wczesna chińska historia i mitologia przeplatają się ze sobą. Nasza nowa seria „mitów historycznych” przybliży wam główne postacie ze wspaniałych chińskich legend.

Mythistory Begins
Dragon Kings of Mythistory
Houyi and Chang'e - the Goddess of the Moon
Happy Mid-Autumn Festival!